טיפול בכינים – מתי נדרש?

אתם יושבים עם הילד בסלון, מקריאים לו סיפור ומבחינים שהוא לא מפסיק להתגרד. אתם מקרבים את מבטכם אל הקרקפת שלו ומגלים שם כמה נקודות שחורות, זזות מצד לצד. זה הרגע שבו אתם מבינים שגם הילד שלכם נדבק בכינים, ככל הנראה במהלך משחק עם ילדים אחרים בגן.

רגע לפני שאתם נלחצים ותוהים מה זה אומר על הילד ועליכם, חשוב שתירגעו ותבינו שכינים אינן נדבקות לראשו של ילד בגלל שהוא לא מטופח, בגלל שהוא מוזנח או בגלל שאתם הורים לא טובים. זה קורה פשוט כי כינים עוברות מראש לראש, זה טבען, והן לא מבררות למי הן נצמדות לפני שהן מתחילות לזחול לעבר הראש החדש. אם כן, במקום להילחץ ולהלחיץ את הילד ואת שאר בני הבית, התחילו מיד לעבוד, לפני שהכינים ימשיכו להתרבות בקצב אדיר, שהרי זה בדיוק מה שהן עושות. הן מטילות ביצים, שבוקעות תוך שבוע בלבד, ובזמן קצר למדי הן יכולות למלא את כל הראש ולהחריף את הגירוד עוד יותר.

תכשירים קיימים 

מסרק לכינים

למרבה המזל, ישנם לא מעט תכשירים בשוק. רוב התכשירים כוללים חומרים כימיים שונים מתוך מטרה להדביר את הכינים ולהמית אותן, מה שבהחלט יכול לעזור במיגור התופעה. עם זאת, הכינים מפתחות חסינות לחומרים השונים, כך שאתם עשויים למצוא את עצמכם משקיעים כסף בתכשיר שכבר איננו יעיל. אם כן, ישנם גם לא מעט תכשירים טבעיים יותר, לצד תרופות סבתא שתוכלו לנסות לבד בבית. התכשירים הטבעיים מבוססים בדרך כלל על שמן רוזמרין או על תמציות שונות, והם אפקטיביים בהחלט. שטיפת השיער בחומץ תעזור גם היא לטיפול בכינים וביצי הכינים. שמן רוזמרין גם יכול לנסות לעזור לכם לשלוט בחזרתן של הכינים, על אף שמניעה מוחלטת איננה מובטחת בשום תכשיר ובשום טיפול. זאת משום שהילד יחזור מחר בבוקר אל הגן וישחק שוב עם הילדים, כך שהוא עדיין עשוי להידבק. כל שנותר לכם לעשות הוא פשוט להיות ערניים ולבדוק את הראש שוב מפעם לפעם, כדי לוודא שאין כינים שדורשות טיפול מתאים.

כביסה וטיפול משלים

בזמן שאתם מטפלים בכינים ובעיקר לאחר שהטיפול מסתיים, כדאי מאוד לכבס את המצעים ואת הבגדים, כדי להיפטר מכל כינה סוררת שאולי מסתובבת בחופשיות ועשויה לחזור אל הראש – ולהחזיר את הבעיה לקדמותה. בנוסף לכך, אם ישנם ילדים נוספים בבית, ערכו בדיקה גם על ראשיהם ואפילו על עצמכם, שכן הכינים יכולות לעבור לכל ראש שנצמד אליהן, גם אם מדובר בתינוקות או באנשים מבוגרים. בדיקה כזו היא חשובה מאוד והיא תעזור לכם לשלוט בבעיה. אל תחשבו שלכם זה לא יקרה, או שתינוקות ומבוגרים חסינים בפניה, משום שזה פשוט לא נכון. כאמור, הכינים אינן בררניות כלל וכלל, והן יכולות לעבור לכל ראש אחר.