טיפולי שיניים – מהם ולמה צריך אותם?

למה צריך טיפולי שיניים?

תחום רפואת השיניים התפתח רבות במהלך השנים האחרונות. כיום, טיפולי שיניים מבוצעים הן מתוך צורך רפואי, כמו: בדיקות תקופתיות, טיפולי הסרת אבנית, סתימות, טיפולי שורש, השתלות ועקירות שיניים במקרה הצורך והן מתוך צורך אסתטי וקוסמטי, כמו: הלבנת שיניים, שחזורים אסתטיים, ציפוי חרסינה, כתרי חרסינה וכד'.

כיום, פשוט ונוח לייצר חיוך יפה, נעים ובריא אשר משפיע באופן ישיר על איכות החיים.
תחום רפואת השיניים הפך בשנים האחרונות לנוח, פחות מפחיד, יעיל, ובעלי אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד.

השגשוג הבינלאומי בתחום רפואת השיניים בא לידי ביטוי גם בישראל שנמצאת במקום הראשון בעולם ביחס בין מושתלי שן לשאר האוכלוסייה ומכילה מומחים ומכונים מקצועיים.

חרדה מטיפולי שיניים

הפחד מטיפולי שיניים הינו שכיח בקרב האוכלוסייה בכל העולם וסקרים מצביעים כי כ-80% מהאוכלוסייה מעידים על מידת פחד מסוימת מטיפולי שיניים, וכ-15% מהם מגדירים עצמם טיפולי שינייםכבעלי חרדה קיצונית המונעת מהם להקפיד על טיפולים רפואיים סדירים.

החרדה מטיפולי שיניים עלולה להביא להזנחת השיניים אצל אנשים מסוימים וכתוצאה מכך הבעיות הקיימות מחריפות ופוגעות באיכות חייהם.

פתרון אפשרי לאנשים עם חרדה מטיפולי שיניים הינו טיפול רפואי תחת השפעה של הרדמה מלאה תחת פיקוח של רופא מרדים אשר במהלכו המטופל לא חש דבר. הרדמה מלאה מאפשרת לבצע מספר טיפולים בו זמנית ביום אחד בניגוד לטיפולי שיניים שגרתיים אשר מפוצלים למספר מפגשים.

טיפולי שיניים – מספר המלצות

מומלץ לבצע ביקורי טיפולי שיניים שגרתיים כל חצי שנה אצל רופא שיניים ובמקרים בעיתיים יש להיבדק באופן קבוע ומסודר כל שלושה חודשים אצל רופא השיניים.

במהלך ביקור שגרתי ישאל רופא השיניים על היסטוריה ומצב בריאותי של המטופל, ויבוצעו בדיקות מגוונות כמו: ראש, צוואר, רקמות הפה והשיניים. כמו כן, במקרה הצורך יבוצעו צילומים.

גורם המשפיע על בריאות השיניים הינו תזונה נכונה, תזונה המכילה פחמימות בלבד עלולה להגביר את הסיכויים לעששת. כמו כן, מאכלים דביקים (לחם לבן, סוכריות טופי וכו') הם המזיקים ביותר לשיניים.

דרך נוספת למניעת עששת היא שימוש סדיר ונכון במי פה אשר מפחית היווצרות פלאק בקטריאלי, מטפל בריח לא נעים ודלקות חניכיים, כחלק משמירה על היגיינת הפה יש להקפיד על צחצוח הלשון אשר עליה נמצא רובד חיידקים.

המאמר נכתב על ידי צוות המומחים של פורטל DentalGuide לטיפולי שיניים מורכבים.